Pewnie wszyscy zauważyliście zwiększoną aktywnośc naszych gimnazjalistów, związaną z prezentacją Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych (GPE). Jak wiemy MEN rozporządzeniem z dnia 20 sierpnia 2010 r. nałożył na szkoły gimnazjalne wymóg zorganizowania pracy metodą zespołowego projektu edukacyjnego dla wszystkich uczniów kończących naukę w roku szkolnym 2011/2012.
Nasuwa się pytanie czy robimy to dobrze? Czy nie marnujemy swojego potencjału? Czy dobrze jesteśmy przygotowani do wprowadzenia GPE w naszym gimnazjum?
[…]Powodzenie projektu w dużej mierze zależy od społecznych umiejętności osób w nim uczestniczących. Działania, które podejmują uczniowie, często różnią się od tradycyjnych zadań zlecanych im podczas lekcji z różnych przedmiotów. Jeżeli w szkole nie istnieje tradycja współpracy pomiędzy nauczycielami, dosyć trudno jest zrealizować projekt, który w sposób naturalny integruje treści z różnych dziedzin. Praca metodą projektu składa się z wielu działań cząstkowych, wymagających posiadania fachowej wiedzy z różnych dyscyplin, zdobywania różnorodnych informacji oraz wykorzystania wielu umiejętności.
Dobry projekt powinien przynieść konkretny rezultat w ściśle określonym czasie. Ma on precyzyjnie sformułowane początek i koniec, i zakłada adekwatne do nich, wymierne rezultaty. Składa się z zaplanowanych, rozłożonych w czasie zadań, angażujących większą część społeczności szkolnej. Jest interdyscyplinarny i wiąże działania, które mają wykonywać uczniowie, z programem dydaktycznym, wychowawczym i profilaktycznym szkoły. Kończąc pracę, uczestnicy przedsięwzięcia powinni mieć poczucie satysfakcji, nawet jeśli wynik ich działań nieco odbiega od skutku zamierzonego w początkowej fazie. Projekt można rozumieć jako dążenie do zmiany społecznej oraz skierowaną do młodych ludzi zachętę do podejmowania istotnych i potrzebnych przedsięwzięć. […] źródło Nowa Era
Poniżej zbiór kilku stron z którymi moim zdaniem warto się zapoznać.
GPE to nie tylko praca uczniów, ale współpraca ucznia, nauczyciela, rodzica, środowiska lokalnego i oczywiście szkoły.
http://www.ceo.org.pl/portal/projekt
http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=388&Itemid=992
http://www.nowaera.pl/o-metodzie-projektow/metoda-projektow-start.html