28 lis

„Natura i Starość” – pogwarki świętokrzyskie

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie zorganizowała spotkanie poetek regionalnych: Anny Błachuckiej i Władysławy Szproch pt. „Natura i Starość” –pogwarki świętokrzyskie. Uczniowie z klasy Ia uczestniczyli w tym ważnym wydarzeniu biblioteki w ramach akcji „Czytam”.
Kultura ludowa towarzyszy nam od zawsze, a przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości pokazują nam co w życiu jest ważne. Nasza tożsamość powinna być utrwalana
i ukazywana w taki sposób jak to zrobiły panie Anna Błachucka i Władysława Szproch.
Dialogi w gwarze świętokrzyskiej przedstawione w humorystyczny sposób przekonywały młodych słuchaczy do kultury ludowej.
Biblioteka szkolna zakupiła książki poetek i otrzymała piękne dedykacje.

„Dla czytelników Gimnazjum nr 2 w Jędrzejowie z nadzieją na radość czytania oraz kultywowanie kultury kieleckiej wsi.”
Autorka książki „Kundzine szprośniki”-Władysława Szproch

„Dla czytelników Gimnazjum nr 2 losy św. chłopa przybliża Anna Błachucka”
Autorka książki „Ostatni chłop”

Dziękujemy za mile spędzony czas, który uczy jak nie zapomnieć naszej historii i języka naszych przodków.